031 - کنترل های میان دوره ای انبارها

 

برای شروع بهتر است که نگاهی داشته باشیم به معنای کنترل و یا ارزیابی و یا انبارگردانی طی دوره. به تمام عملیاتی که در طی سال مالی به جهت کنترل عملکرد انبار چه از لحاظ سیستمی برای ثبت روزانه عملیات انبار و چه از لحاظ فیزیکی بروی انبارش صحیح موجودی صورت میگیرد ارزیابی طی دوره انبار میگویند. همیشه برای خود من یک نکته سئوال بوده است که چگونه می توان با بازدید از انباری پی برد که این انبار عملیات ورود - انبارش -  خروج را به شکل مطلوب انجام داده است یا خیر؟ چه فاکتورهایی در خوب بودن یک انبار و کار تیمی که در آن انجام شده است مهم هستند و در زمان ارزیابی باید ملاک عمل قرار بگیرند. از چه نکاتی می توان چشم پوشی کرد؟ چه آیتمهایی در حیطه اختیار مسئولین انبار بوده است و به هر دلیلی مغفول مانده است؟ کنترل انبار چگونه معنا پیدا میکند؟

   برای افرادی که در بخش انبار فعالیت میکنند کنترل های میان دوره ای انبارها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. دانستن این موضوع که آیا انبار مطابق روند های تعریف شده و استاندارد موجود در سطح سازمان و یا شرکت حرکت میکند و یا خیر کاری بسیار پیچیده و زمان بر می باشد. نفس این عملیات می طلبد که افراد خاصی دارای تجربه و تخصص کافی نسبت به عملیات جاری انبارداری به این کار گمارده شوند. معمولا سرپرستان و مدیران انبار که از نزدیک با عملیات اجرایی درگیر هستند بهترین گزینه برای انجام اینگونه ارزیابی ها هستند. زیرا این افراد علاوه بر اشرافی که بر روی مسائل انبارداری از لحاظ  اجرایی دارند و عملیات روزانه ورود و خروج انبارها را مدیریت میکنند در جریان دستورالعملها و رویه های استاندارد موجود در شرکت و سازمان در بخش انبار نیز هستند و در حقیقت می توانند از این استانداردها به عنوان خط کشی برای مقایسه عملکرد انبار با آن چیزی که از قبل پیش بینی شده است استفاده کنند. برای سهولت در انجام این عملیات می توان ارزیابی های میان دوره ای انبار را به دو دسته کلی تقسیم کرد.

۱ - کنترل های سیستمی انبار

۲ - کنترل های فیزیکی انبار

در بخش اول یعنی کنترلهای سیستمی انبار چنانچه محل انبار از دفاتر پشتیبانی دارای بعد مسافت باشد می توان با ارتباط مستقیم به سیستم مکانیزه انبار موارد زیر را بدقت کنترل و ارزیابی نمود.

الف ) بروز بودن ثبت اسناد انبار

       در این بخش کافی است یک گزارش ورود کالا و یک گزارش خروج کالا برای روز مورد نظر از سیستم مکانیزه اخذ گردد و متعاقب آن کلیه اسناد مثبته را با گزارش کنترل نمود چنانچه انحرافی مشخص شود می توان نتیجه گرفت که انبار اسنادش را بروز ثبت نمیکندو چنانچه انحرافی شماهده نشد می توان نتیجه گرفت که ثبت اسناد در انبار بروز انجام میگیرد.

به عنوان مثال برای ورود میتوان یک آیتم را از گزارش ورودی در نظر گرفت و تاریخ ثبت همین آیتم را در رسید خرید با تاریخ رسید موقت چنانچه در سیستم این سند جاری باشد و یا در صورت عدم استفاده از رسید موقت با تاریخ ورود جنس به انبار و یا حتی تاریخ ارسال جنس به انبار که از گزارشات بازرگانی اخذ می شود ویا تاریخ بارنامه و یا فاکتور مقایسه نمود. معمولا این تاریخ ها با هم یکی نبوده و طبق استاندارد های موجود نباید بیش از ۲۴ تا ۴۸ ساعت با هم اختلاف زمانی داشته باشند مگر در مواردی که رسید اقلام نیاز به تست های مخرب و آنالیز متریال باشد که این تستها زما ن بیشتری را جهت تایید اقلام نیاز خواهند داشت. پس به سادگی می توانیم بروز بودن ثبت اسناد انبار را از طریق اتصال مستقیم از هر کجای دنیا به شرطی که سیستم مکانیزه شما Web Base بوده باشد ثابت کرد و یا حتی می توانیم در صد بروز بودن سیستم ثبت اسناد انبار را با توجه به وزن دهی نمونه مورد بازرسی و نتایج به دست آمده را استحصال نماییم. همین مطلب برای اسناد خروجی نیز با تفکیک انواع حواله ها و تخصیص میزان زمان مورد نیاز برای ثبت هر سند به طور متوسط با توجه به ارزیابی فرایند خروج انبار صادق می باشد.  

ب ) موقعیت (Location) انبارش اقلام رسیده

  برای کنترل از راه دور جانمایی اقلام انبار نیز می توانیم با اتصال مستقیم با سیستم مکانیزه انبار و اخذ گزارش های خاص دو مورد را چک کنیم اول آنکه کل موجودی انبار آدرس دهی شده باشد یعنی با گزارش گیری از کلیه اقلام موجودی انبار ثبت شده در سیستم که دارای موجودی مثبت هستند (موجودی بزرگتر از صفر) یک آدرس قفسه داشته باشیم. این مطلب از لحاظ انبارداری و ثبت و ضبط موجودی بسیار حائظ اهمیت می باشد دو اینکه یک گزارش از ورود اقلام به تاریخ روز گرفته و ثبت Location را جلوی هر آیتم ورودی انبار بتوانیم ببینیم. این موضوع نیز به ما ثابت میکند که کلیه اقلام به محض ورود جایگاه خاص انبارش آن ها مشخص شده و در سیستم نیز هنگام صدور سند ورود در جایگاه از پیش تعیین شده نشسته است ضمن اینکه می توان با اخذ این گزارش پی به روش نگهداری و یا چیدمان اقلام موجودی برد. زیرا چنانچه چیدمان بر اساس کد کالا تعریف شده باشد مغایرتهای تخصیص فضا جهت انبارش را به خوبی می توان با در دست داشتن این گزارشات بدست آورد و یا حتی می توان روشهای دیگر چیدمان مانند چیدمان بر اساس نوع و یا جنس اقلام را هم با این گزارشات کنترل نمود.

/ 0 نظر / 12 بازدید