010 - آنتونی رابینز و سخنانی زیبا از او

آنتونی رابینز کیست ؟

بیان و نوع سخن گفتن به شدت می تواند معجزه کند. روانشناسان معتقدند که حتی با کلمات و طرز بیان، می توان دل سنگ را آب کرد. «آنتونی رابینز» نویسنده و سخنران آمریکایی، در باره معجزات کلام کتاب های جالبی را به رشته تحریر در آورده است. او که در 29 فوریه 1960 در شمال هالیوود ،در کالیفرنیا و در خانواده ای فقیر به دنیا آمده، شهرت و محبوبیت زیادی در بین ایرانیان به دست آورده است. محبوبیت او در ایران بیشتر به دلیل کتاب های او درباره موفقیت،مانند «قدرت نامحدود» و «به سوی کامیابی»  است. رابینز در سال 1987 کتاب قدرت نامحدود خود را منتشر کرد که در ایران با استقبال مورد توجهی مواجه شد. او در کتاب «قدرت نامحدود» در مورد تاثیر کلمات بر روحیات انسان و این که چه طور کلمات می توانند انسان را به سوی آرامش راهنمایی کنند می نوسید:«آیا تاکنون عمیقا تحت تاثیر سخنان کسی قرار گرفته اید؟آیا هنوز کلمات جان، اف کندی ،وینسون چرچیل، یا مارتین لوترکینگ را به خاطر می آورید؟این اشخاص با کلام نافذ خود نه فقط من و شما، بلکه ملتی را تحت تاثیر قرار دادند و حتی بعد از مرگ شان هم هنوز سخنان شان دیگران را تکان می دهد.
آیا کلماتی که به کار می برید، سازنده اند یا نابود کننده؟ برای اینکه تاثیر شگفت انگیز کلمات را در تغییر روحیه دریابید این بار که خواستید به بیان احساسات خود بپردازند، آگاهانه در انتخاب کلمات، دقت کنید.  برداشت و احساس ما نسبت به هر چیز بسته به معنایی است که به آن چیز می دهیم .»

کلمات دگرگون کننده از نگاه رابینز
«سال ها پیش ، کشفی کردم که برای همیشه بر زندگی من اثر گذاشت . در یک جلسه اداری، با دو نفر از همکاران نشسته بودیم که خبر بدی به ما رسید. شدت احساسات هر یک از ما نسبت به آن خبر متفاوت بود. مهمتر آن که هر یک از ما، احساسش را با کلمه متفاوتی بیان می کرد. من می گفتم ( خشمگینم) دومی می گفت( آزرده ام) و سومی اظهار می کرد ( ناراحتم). یادم است که کلمه ( ناراحت) برای بیان چنان وضعیتی ، در نظر من بسیار احمقانه جلوه می کرد . من ناراحت نبودم و جالب این که نه چنین احساسی داشتم و نه برای بیان آن از چنان کلمه ای استفاده می کردم. با خود فکر کردم اگر نوع کلماتی را که به کار می بریم تغییردهیم، آیا در الگوی عاطفی ما نیز تغییر ایجاد می شود؟
با خودم عهد کردم که به مدت ده روز، هر گاه از جا درفتم، به جای کلمات (خشم و عصبانیت)از کلمات( آزردگی و ناراحتی) استفاده کنم. نتیجه برایم تعجب آور بود . فقط با تغییر کلمه ای که عادتاٌ به کار می بردم شدت احساس منفی من کاهش یافت . گفتن این جمله که ( این موضوع مرا می رنجاند )به کلی الگوی قبلی مرا در هم ریخت. یکی از کلماتی را که به طور معمول برای بیان احساسات منفی خود به کار می برید انتخاب کنید، آنگاه کلمه دیگری را به جای آن بگذارید که الگوی قبلی را در هم بریزد و یا دست کم شدت احساس را کم کند.
هنگامی که برای بیان حالتی از کلمات تازه و غیر معمول استفاده می کنید بر چسب تازه ای به آن حالت می زنیدو نه فقط از نظر عقلانی، بلکه از نظر عاطفی و احساسی دگرگون می شوید. من کلماتی را که بلافاصله موجب تغییر عواطف و یا کاهش و افزایش شدت احساسات می شوند، )کلمات دگرگون کننده) می نامم.
چه کلماتی تاثیر نیرومندتری بر شما دارند؟ کلمات نوازشگر؟ تحسین آمیز؟ اعجاب آور؟ اغراق آمیز؟
این بار که در مرکز توجه جمعی قرار گرفتید و میزان آدرنالین خون تان بالا رفت نام آن را هیجان بگذارید نه ترس.»

ضرب المثل ها قوی تر از واقعیت
رابینز در کتاب قدرت نامحدود در مورد قدرت شگفت انگیز تمثیل ها و ضرب المثل ها سخنان جالبی به میان می آورد:«استفاده از کلمات دگرگون کننده نه تنها به رفع الگوهای رنج کمک می کند، بلکه می تواند میزان لذت را نیز افزایش دهد نه فقط کلمات، تاثیری نیرومند بر عواطف ما دارند بلکه مجموعه های خاصی از لغات( که آنها را به عنوان تمثیل بکار می بریم.) تاثیری خارق العاده و دگرگون کننده دارند. مثلاٌ ممکن است بگویید( از دست فلانی عصبانی هستم.) یا بگویید ( فلانی از پشت به من خنجر زد.) کدامیک از این دو بیان قوی تر است؟ مسلم است که احساس خنجری که از پشت بزنند، اثری عمیق دارد. معمولاٌ تمثیل های ما بسیار قوی تر از واقعیت هستند.
موقعی که پسر من ( جاشوا) شش ساله بود یکی از دوستانش مرد، و او با چشمان گریان به خانه آمد .
به او گفتم( عزیزم می دانم چه احساسی داری. اما علتش این است که تو هنوز یک کرم ابریشم هستی.) با این گفته فکر او منحرف شد. بعد شرح دادم که کرم ابریشم ابتدا بصورت کرم است و موقعی که به دور خود پیله ای می تند، ظاهراٌ مرده به نظر می رسد. اما در واقع چنین نیست. جاشوآگفت( بله او در حال تبدیل شدن به پروانه است)
گفتم ( درست است و این آغاز زندگی تازه اوست. تو نمی توانی دوست خود را ببینی زیرا او هم اکنون زیباتر و نیرومندتر از همیشه بر بالای سر ما پرواز می کند. گاهی اوقات کافی است که به خدا اعتماد کنیم، زیرا اوست که می داند چه موقع ما باید به پروانه مبدل شویم....)»
ما هم باید سعی کنیم که در موقعیت کنونی که روابط اجتماعی و نوع بیان  به شدت در زندگی ما تاثیرگذار هستند با به کارگیری کلمات مناسب و بیانی مطلوب روابط مان با دیگران را بهبود بخشیده و رامشرا برای زندگی مان به ارمغان آوریم.
/ 0 نظر / 12 بازدید