017 - اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های انبارها و لجستیک؛ از دیرباز تا امروز

اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های انبارها و لجستیک؛ از دیرباز تا امروز


انبارداری عمومی به معنای انبار کردن و نگهداری کالای مشتریان در قبال اخذ اجاره و حق انبارداری است. امروزه این صنعت به جایگاهی رسیده است که از لحاظ ایجاد رابطه اساسی و فراهم ساختن امکانات در امر انتقال کالا و محصولات از محل اولیه تولید به مراکز صنعتی و کارخانجات و سرانجام به مصرف‌کنندگان سهم بسزایی دارد.


شبکه انبارداری و توزیع در جهان با سرعتی بسیار زیاد توسعه و گسترش یافت و نظر به همین گسترش سریع، لزوم ایجاد هماهنگی در این صنعت در سطح جهانی احساس شد و فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری عمومی (IFPWA) زاده همین احتیاج است.


در آوریل سال 1972 میلادی اتحادیه ملی انبارداران و اتحادیه انبارهای عمومی بریتانیا با اعضای اتحادیه انبارهای‌عمومی اروپا در لندن گرد هم آمدند تا بتوانند با تبادل نظر درباره چگونگی رسیدگی به امور انبارداری در هر کشور، راهی برای ارتقای جایگاه این فعالیت اقتصادی بزرگ بردارند. شاید در آن زمان این اتحادیه تبدیل به محفلی برای تبادل‌نظر درباره مسایل خاص انبارداری شد، اما بعدها توانست راه پیشرفت این صنعت را هموار کند.


اعضای این فدراسیون تصمیم گرفتند تا همایش سالیانه‌ای را در رابطه با موضوع صنف انبارداری و مسایل مترتب بر آن، در سال 1973 با عنوان «کنفرانس تخصصی صنعت انبارداری عمومی» برگزار کنند که نتایجی بسیار فراتر از تصورات اولیه متولیان امر، به بار آورد.

دست‌اندرکاران هدف ابتدایی خود را فقط اعلام موجودیت این اتحادیه و همچنین اعلان آمادگی برای تبادل‌نظر با دیگر اتحادیه‌ها به منظور پیشرفت و توسعه این صنعت قرار داده بودند. اما نخستین همایش فدراسیون بدل به محلی برای آَشنایی عمده فعالان اقتصادی دنیا با ظرفیت‌های موجود در این عرصه شد که سودآوری خوبی در پی داشت.


در اساسنامه فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری بر این موضوع تاکید شده است که این اتحادیه، نهادی غیرانتفاعی بوده و صرفاً به منظور راهنمایی صاحبان کالا و همچنین گسترش ظرفیت‌های تجاری در دنیا توسعه پیدا کرده است. این نکته، وجه تمایز این فدراسیون با نهادها و تشکل‌های هم عرض آن است؛ زیرا نهادها و سندیکاهای تجاری بین‌المللی مانند اعضای خود، به عنوان یک شرکت تجاری وارد فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند، اما فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری در مدت حیات خود فقط به اشاعه موضوع انبارداری عمومی، چه به لحاظ تئوری و چه به لحاظ انتقال تجربیات کاربردی به دیگر کشورها در جهان پرداخته است.


در نخستین همایش فدراسیون که در سال 1973 در لندن برگزار شد، نمایندگانی از کشورهای ایران، استرالیا، بلژیک، فرانسه، یونان، ایتالیا، سوییس، ایالات متحده آمریکا و همچنین بریتانیا حضور داشتند.


نخستین دبیرکل فدراسیون، «اچ.اف. مارکس» اهل انگلستان بود و امور اجرایی فدراسیون نیز به «اس.برگس» محول شد.


به پیشنهاد «اس. بیسو» نماینده ایتالیا در این فدراسیون، همایش سال بعد در شهر فلورانس برگزار شد. در پی این پیشنهاد، اعضای هیئت اجرایی فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری نماینده ایتالیا را به منظور رسیدگی بهتر به امور برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر همایش به عنوان رییس فدراسیون برگزیدند. از آن زمان به بعد، این تصمیم تبدیل به سنتی شد که نماینده کشور میزبان همایش سالانه، ریاست فدراسیون را به مدت یکسال بر عهده خواهد داشت و تصمیم های ضروری را خود اتخاذ می‌‌کند.


با بررسی سیر تاریخی حیات این فدراسیون می‌توان به این نتیجه رسید که تعداد اعضای این فدراسیون توسعه بوده یافته است و در حال حاضر کشورهای کانادا، چین، چین‌تایپه (تایوان)، قبرس، فرانسه، هند، ایران، رژیم‌صهیونیستی، ایتالیا، ژاپن، لتونی (لاتویا)، مکزیک، اسپانیا، سنت‌موریس، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و ویتنام عضو فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری هستند.


در مدت 38 سال عمر فدراسیون که دفتر رسمی آن در لندن واقع شده است، تاکنون سه نفر دبیرکل آن بوده‌اند:
1973 تا 1981: آقایان اچ.اف. مارکس  و برگس از بریتانیا
1981 - 2002: خانم ماری فرانسیس کورتین از فرانسه
2002  تاکنون: آقای راجر ویلیامز از بریتانیا

مسئولیت خزانه‌داری این نهاد هم اکنون نیز برعهده آقای ویلیامز انگلیسی است.

نام این نهاد در سال 1999 با توجه به تغییر سیاست‌های کلان اقتصادی و همچنین ورود صنایع مرتبط با انبارداری به فدراسیون، از فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارهای عمومی (IFPWA) به فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری و لجستیک (IFWLA) تغییر یافت.

نام این نهاد در سال 1999 با توجه به تغییر سیاست‌های کلان اقتصادی و همچنین ورود صنایع مرتبط با انبارداری به فدراسیون، از فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارهای عمومی (IFPWA) به فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری و لجستیک (IFWLA) تغییر یافت.


راجر ویلیامز، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری و لجستیک درباره وضعیت فعلی این فدراسیون می‌گوید: فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های انبارداری و لجستیک امروز بیشتر از زمان تاسیس (1973) وابسته به دیگر صنایع و درگیر امور شده است؛ بدین معنی که به واسطه ظهور زنجیره توزیع کالا در تمام دنیا و همچنین موجودیت قدرت‌های نوظهور اقتصادی هند و چین، زمینه برای مذاکرات گسترده‌تر و همچنین تبادل نظرات درباره تجارت جهانی در مقیاس جهانی به وجود آمده است.


بر همین اساس، نشست آتی فدر

/ 0 نظر / 9 بازدید