005 - تفکیک و نگهداری کالا در انبارهای مختلف

تفکیک و نگهداری کالا در انبارهای مختلف

نوشته شده در موضوع آموزش انبارداری در 22 Aug 2011

تفکیک و نگهداری کالا در انبارهای مختلف با توجه به اینکه بخش بزرگی ازسرمایه های هر موسسه بصورت موجودی غیر نقدی در انبارها نگهداری می شوند روش نگهداری کالاها در انبار دارای اهمیت ویژه بوده و همواره باید توسط مدیر انبارها یا مسئولین ذیربط مورد کنترل و بازرسی قرار گیرد و در صورت مشاهده مشکلات نسبت به رفع آنها اقدامات لازم به عمل آید چرا که هر ساله مقدار قابل توجهی از کالاها در اثر بی توجهی و سهل انگاری در شیوه نگهداری و چینش در انباردچار آسیب شده و غیر قابل استفاده می گردد. برای مثال نمونه هایی در ادامه ذکر می گردد:

1-فاسد شدن کالا ها به دلیل نگهداری در شرایط برودتی نا مناسب یا بی توجهی به تاریخ مصرف آنها.

2-چینش بیش از اندازه بسته ها روی یکدیگر و آسیب دیدن بسته های زیرین.

3-آسیب دیدن کالاها در شرایط بد جوی مانند گرد وخاک ، تابش نور مستقیم خورشید ، یخ زدگی.

4- غیر قابل استفاده شدن مواد خوراکی بخاطرنگهداری در مجاورت کالاهایی که بو ، گاز و … از خود متصاعد می نمایند.

5- تداخل غیر قابل تفکیک شدن کالاها .

6- نداشتن کارت شناسایی و غیر قابل شناسایی شدن کالاها در دراز مدت.

7- سرقت کالاها توسط افراد سودجو.

تفکیک کالابر اساس محل نگهداری در انبارهای روباز و سرپوشیده و ضایعات .

الف : کالاهایی که در انبار های روباز نگهداری میشوند.

1- کالاهایی که حجیم بوده ونگهداری از آنها در انبار سرپوشیده مقدور نمیباشد.

2- کالاهایی که نگهداری از آنها در انبار سر پوشیده به لحاظ ارزش ریالی مقرون به صرفه نیست .( مثل ضایعات آهن ، داغی اجناس و… ).

3- مواد سوختی و شیمیایی که نگهداری از آنها در انبار سر پوشیده خطر آتش سوزی داشته ویا باعث مسمومیت و آلودگی در فضای انبار میشود .

ب : کالاهایی که درانبار سرپوشیده نگهداری میشوند.

1- کلیه کالاهایی که کم حجم بوده ومیتوان آنها را در قفسه بندی داخل انبار نگهداری کرد .

2- کالاهایی که به واسطه ارزش بالای ریالی میبایست به دقت از آنها نگهداری شود .

3- کلیه کالاهایی که در برابر شرایط نا مساعد جوی آسیب پذیرند .

ج: شرایط نگهداری کالأ در انباررو باز .

1- کالأها در انبار محوطه از نظر نوع کالأ ، سایز ، و الویت مصرف دسته بندی و به شکلی استقرار داده میشوند که قابلیت شمارش (در زمان کنترل و انبار گردانی و… ) را داشته باشند .

2- اجناس به فواصل مناسب از یکدیگر چینش شده تا در صورت لزوم قابلیت بار گیری و تخلیه را داشته باشند.

3- در مورد مواد قابل اشتعال مثل بنزین ، گازوئیل ، تینر و … اقدامات ایمنی لازم رعایت شده وتا حد امکان آنها را دوراز نور مستقیم آفتاب قرار داده و سطلهای ماسه و کپسولهای پودر و گاز جهت اطفاع حریق احتمالی در نظر گرفته میشود.

4- تا جایی که به اجناس آسیب وارد نشود و خطر ریزش نداشته باشد آنها را روی هم قرار داده تا سطح کمتری را اشغال کنند .

5- کلیه مشخصات کالاها مثل (نام، کد ، واحد و …) بوسیله کارت شناسایی بصورت خوانا در جایی که براحتی قابل روئیت باشد نصب میشود .

6- در زیر تمام کالاها الوار ، پالت یا بلوکهای سیمانی گذاشته تا مقداری از سطح زمین بالاتر قرار گیرند اینکار باعث میشود جایی برای عبور تیغه لیفت تراک و یا سیم بکسل جراثقال از زیر اجناس باشد در ضمن از آبگرفتگی اجناس در فصل بارش جلو گیری میشود به ویژه در مورد ورقهای آهن .

7- اجناسی که در مقابل شرایط جوی آسیب پذیرند باید با نایلون ، برزنت ، یا یا سقفهای موقت ایرانیتی محافظت شوند مانند گچ ، سیمان ، بنتونیت و … .

شرایط نگهداری کالاها در انبار سر پوشیده :

1- در انبار سرپوشیده باید فضایی را به اجناس حجیم اختصاص داد واین قسمت نباید قفسه بندی شود و تا حد امکان به درب اصلی انبار نزدیک بوده تا تخلیه و بار گیری از آنجا راحت تر انجام شود .

2- قفسه بندی انبار باید به شکلی انجام شود که به لحاظ اندازه ، وزن ، و نوع کالا متنوع بوده و تردد و جابجایی کالاها در بین قفسه ها به راحتی انجام شود .

3- قفسه ها باید بر اساس نوع کالا مثل مصرفی ، الکتریک ، لوازم یدکی و … باشماره و حروف الفبا کد گذاری شوند مثلا قفسه 101 ستون A ردیف 3

4- چینش کالاها در قفسه ها باید به نحوی انجام شو د که ار کل فضای قفسه استفاده شود .

5- کالاها بسته به نوع و مقدار گردش آنها در قفسه ها قرار داده می شوند بنا بر این کالاهایی که مصرف آنها بیشتر است در قفسه های پایین ترو نزدیک تر به درب انبار و قسمت مراجعین قرار داده میشوند تا دسترسی به آنها راحتتر باشد .

6- تمامی کالاها با ید پلاک مشخصات شامل (کد، نام کالا ، واحد ) داشته باشند و از نوشتن مشخصات فوق روی بسته بندی کالاها خودداری شود

7- در انبار صندوق یا صندوقهایی جهت نگهداری از کالاهای با ارزش زیاد مثل دوربین نقشه برداری و … در نظر گرفته شود .

8- در انبار باید از نگهداری اجناس مستعمل ، داغی ، اسقاطی خودداری شده و موجودی انبار همیشه شفاف و قابل اعتماد باشد .

شرایط نگهداری کالا در انبار ضایعات :

کلیه کالاها یی که طبق اظهار نظر انبار دار و تشخیص کارشناس شرکت و تائید مدیریت غیر قابل استفاده اند طی پروسه حذف از لیست ، از موجودی حذف و به انبار داغی منتقل میشود که مسئولیت نگهداری صحیح این اجناس که بعضاْ مورد استفاده مجدد ( استفاد ه از قطعات و لوازم ، باز سازی مجدد و فروش در مزایده های عمومی و … ) قرار می گیرند بر عهده انبار دار می باشد

/ 0 نظر / 13 بازدید