042 - آنچه که برای چیدمان در انبارها مورد نیاز است

وسایل مورد نیاز چیدن کالا در انبار

1– پالت : وسیله ای است که برای حمل کالاهایی که به دفعات انجام می شود به طور یکجا صورت میگیرد. حتی اجسامی که شکل منظمی هم ندارند مثل: موتور اتومبیل و ... همه قابل چیدنبر روی پالت هستند .
انواع پالت از نظر جنس: پالت چوبی- پالت فلزی- پالت پلاستیکی–پالت چوبی پیش فشرده
مزایای استفاده از پالت :
أ‌-با استفاده از پالت میتوان کالای بیشتری را در یک فضای معین ذخیره نمود.
ب‌-استفاده از پالت باعث کاهش حوادث ناشی از حمل و نقل دستی میشود.
ت‌-هزینه حمل و نقل کاهش قابل ملاحظه ای می یابد.
ث‌-با استفاده از پالت محاسبه و کنترل موجودیو انبارگردانی کاهش می یابد. زیرا با مشخص بودن تعداد واحدکالا که بر روی پالت چیده می شود به را حتیمیتوان در زمان کوتاهی موجودی کالا را بدست آورد.
ج‌-با استفاده از پالت میزان ضایعات و خسارات وارده به کالا را به مقدار زیادی کاهش میدهیم.
ح‌-تشکیل واحد بار با استفاده از پالت , طبقه بندی و تشخیص کالاها را راحت تر می سازد.
خ‌-استفاده از پالت یکنواختی و ترتیب بهتری را در عملیات انبار به همراه می آورد.
د‌-استفاده و بکارگیری از سایر وسایل نگهداری کالا, از قبیل : قفسه ها جهت نگهداری بارهای سنگین را عملی می سازد.
ذ‌-استفاده از پالت موجب صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی می شود.
2– ظرف : ظرفها وسایل فلزی , چوبی یا پلاستیکی هستند که قابل حمل با دست بوده و به صورتهای مختلفی ساخته می شوند نوع متداول و معمول آن به نام جعبه ابزار یا جای ابزار که بصورت گسترده ای به کار میرود.
از ظروف جهت نگهداری اقلام خرد و جزئی بهخاطر سهولت بیشتر در نگهداری و حمل و نقل آنها در انبار استفاده میکنیم . در بسیاری از انبارها قطعات و اقلام کوچک بسیاری هستند که مصرف چندین ماه آنها از یک واحد بار پالت یا باکس پالت کمتر است , میتوان برای نگهداری اینگونه اقلام از ظروف استفاده نمود.
3- قفسه : قفسه ها همان طبقه بندی می باشند وسیله ای ساخته شده و مهم در انبار هستند.که باعث تسهیل انجام فعالیتها و افزایش بهره برداری انبار از فضای موجود می شود.بخصوص زمانی که تنوع اقلام در انبارهایی که دارای اقلام و کالاهای سبک وکم حجم هستند زیاد میباشد.استفاده از قفسه های مشبک یا سبک ( نیمه سنگین با ارتفاع زیاد ) مناسب می باشد. اما برای کالاهای سنگین و حجیم و یا کالاهایی که برای حمل و نقل آنها از پالت استفاده میشود بهتر است از قفههای محکم استفاده شود که در این موارد لیفت تراک می تواند پالت را دقفسه ها قرار داده تا به موقع مصرف شود.
4– خرک : وسیله ای استبرای انبار نمودن اقلام طویل از قبیل تیرهای چوبی , میلگرد , نبشی ,تیرآهن و ... در هنگامی که تنوع اقلام زیاد باشد استفاده می شود. برای نگهداری اقلام فوق متناسب بانوع و جنس اقلام خرک مناسب آن استفاده می شود.
خرک ها را از قطعاتی فولادی , آلومینیومی و چوب می سازند که استفاده از فولاد در این مورد معمولتر است.

/ 0 نظر / 18 بازدید