047 - شاخصهای مدیریت قطعات یدکی در انبار

  امروزه بسیاری از کارخانجات بر روی کاهش میزان موجودی تمرکز نموده اند. مقدار موجودی یکی از آن اعدادی است که همانند نمک بر روی زخم برای حسابداران شرکتها عمل میکند. اهمیت موضوع در کم یا زیاد بودن تعداد نیست بلکه همیشه کنترل تعداد آنها آزار دهنده است.

در بسیاری از مواقع ما نمیدانیم تعداد آنها خیلی زیاد یا خیلی کم است ، اما میخواهیم که تعداد شان کمتر شود.

 

هزینه نگهداری از قطعات یدکی و مواد

هزینه نگهداری از موجودی معمولا براساس ارزش موجودی تخمین زده شده و اغلب " بهره موجودی " یا چیزی شبیه این نامیده میشود ، که از 10 الی 40درصد در کارخانجات مختلف متفاوت است. هزینه نگهداری از موجودی شامل انبار ، پرسنل انبار ، استهلاک و غیره میباشد.

اگر ارزش موجودی مواد و قطعات یدکی در کارخانه شما 10 میلیون دلار باشد ، هزینه سالیانه نگهداری از آنها به میزان 1 تا 4 میلیون دلار (10-40%) خواهد بود.

 

مشکل

هرکسی میتواند میزان موجودی را به آسانی کاهش دهد ، اگر فقط بداند که مشکل کجاست. من میتوانم به شما بگویم که کار درست آنست که همین حالا کلیه قطعات یدکی و مواد موجود در انبار را دور ریخته و کار را با موجودی صفر شروع نمائید.اما پیامدهای آن توقف تولید به دلیل نداشتن قطعات یدکی خواهد بود.

 

اندازه گیری حالت تعادل موجودی

میزان موجودی قطعات یدکی مهم میباشد ، اما برای کاهش اثربخش میزان موجودی ، لازمست تا حالت تعادل موجودی بخوبی اندازه گیری شود.

حالت تعادل برای میزان موجودی میتواند عدم موجودی (صفر) باشد. زمانیکه تعداد قطعات با موجودی صفر به بیش از 4- 5  درصد برسد ، شما نشانه های عدم اعتماد پرسنل به انبار را خواهید دید. این نشانه ها شامل قرار گرفتن قطعات یدکی در دفتر سرپرستان ، انبارکهای پای ماشین ، قطعات یدکی در جعبه ابزار پرسنل نت و ... خواهد بود.

 

شاخصهای دیگر

شاخصهای دیگری که ممکن است برای کنترل انبار قابل استفاده باشد عبارتند از :

درصد صحت گزارش موجودی

نسبت گردش قطعات
تعداد قطعات برگشت داده شده به انبار
سطح سرویس رسانی(در مقابل موجودیهای صفر)
درصد موجودی صفر قطعات بحرانی

/ 0 نظر / 18 بازدید